Biosyntetická psychoterapie

Biosyntetická terapie neboli biosyntéza (můžete se s ní setkat i s tímhle starším označením). Nejčastěji můžete zaslechnout, že “je to psychoterapeutická metoda, která pracuje s tělem”. 

Ano, ale…biosyntetická terapie skutečně mnohem víc respektuje a vnímá tělo jako zdroj významných informací, jako neodmyslitelnou složku organizmu jako systému, potřebnou pro fungování psychiky. Kdyby jsme ale chtěli být přesnější, biosyntéza se snaží o vyvážení a dobrou komunikaci mezi třemi důležitými složkami a to mezi myslí, emocemi a tělem. Je to oproti tradičním terapeutickým metodám obohacené o tělesné uvědomování si, tělesné prožitky. Proto můžete v biosyntentické terapii dostat nabídku různých drobných tělesných cvičení, práce s dechem, meditací, nebo vyjádření pomocí kresby či jiných výtvarných technik. Biosyntetická je tvořivá a pružná, pracuje s aktuálním impulzem a hledá pro něj dobré vyjádření. 

Také jste mohli zaslechnout, že biosyntetická terapie “je moderní a nová metoda psychoterapie”. Ano skutečně se svým věkem řadí mezi novější směry v psychoterapii. Co jí dělá ale moderní, je rozhodně její otevřenost k novým poznatkům zejména z neurověd, embryologie a epigenetiky. 

To co biosyntentickou terapii dělá často vyhledávanou, je fakt, že “velmi efektivně pracuje s problematikou traumatu, zejména vývojového”. Lidi, kteří zažili neadekvátní zacházení ve svém dětství ( a skutečně se nemusí jednat jen o těžké zneužívání nebo týrání) mají v dospělosti jisté specifika a obtíže, které je často přivádí do terapie. Biosyntetická terapie těmhle lidem nabízí ucelený a efektivní přístup, který pro ně může být prospěšný. 

Biosyntetické psychoterapii se věnují tito terapeuti: Mgr. Barbora Sládeková, Mgr. Nikol Hladová

Pokud vás zajímá víc můžete se podívat na stránky www.biosynteza.cz kde rozhodně najdete podrobnější povídání. 

Přejít nahoru